Skip to main content

Rok na zahradě

Přejete si mít zahrádku, která bude krásně zelená a rozkvetlá? Nic není problém, ale musíte se jí také po celý rok patřičně věnovat. Správný zahradník má v každém ročním období zimu nevyjímaje co dělat. 

Jaro

Jaro bývá pro lidi milující zeleň a přírodu nejkrásnějším obdobím. Po měsících zimní šedi a plískanic začíná zase svítit sluníčko a příroda se probouzí k životu.

Již v únoru a březnu je v okrasné zahradě co dělat. Když už to vypadá, že nepřijdou větší mrazy, je nutné prosvětlit řezem okrasné keře a v létě a na podzim kvetoucí dřeviny. Okrasné květiny je dobré zkontrolovat, zda nebyly vytaženy mrazem z půdy, popřípadě je zatlačit zpět do půdy, aby znovu zakořenily. V březnu již lze vysazovat některé okrasné rostliny a dřeviny a ostatní rostliny na zahradě již poprvé přihnojit.

Duben a květen jsou ideálními měsíci k zakládání trávníku. V dubnu si připravíme plochu a v květnu provedeme samotný výsev trávníku. Ten pak za suchých dní nezapomeneme spolu s nově vysazenými rostlinami řádně zavlažovat.

Na jaře je dobré přesazovat a dělit rostliny kvetoucí v pozdním létě a na podzim.

Již od dubna můžeme vysévat přímo na záhony některé odolnější letničky (např. měsíček zahradní) a také již lze začít s výsadbou trvalek. V těchto měsících je vhodná také výsadba jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin. Jaro jim poskytne dostatek vláhy k zakořenění bez nutnosti větší zálivky.

Jako první se probouzí cibuloviny a rostliny na skalce. Péče o skalku není nijak náročná. Na jaře sundáme ze skalky kryty choulostivějších skalniček a odstraníme odumřelé zbytky rostlin. Příliš expanzivní druhy usměrníme obrytím tak, aby neomezovaly prostor pomaleji rostoucím květinám.

Léto

Léto je obdobím, kdy zahradu spíše udržujeme. Nedoporučuje se nová výsadba, protože bychom pak museli okrasné rostliny často zalévat a hůř by kořenily.

Okrasné keře, které nám na jaře kvetly lze zakrátit a prosvětlit, aby se na nich do podzimu vytvořily další výhony, které na jaře opět vykvetou. 
V parných dnech pak dostává „zabrat“ zejména okrasný trávník. Údržbě trávníku bychom měli věnovat v těchto dnech zvláštní pozornost a pravidelně jej zavlažovat. Péče o trávník by měla být pravidelná a systematická, aby byly opravdu vidět výsledky. (více v článku Trávník)
Na co bychom ale neměli v létě zapomínat je pravidelné přihnojování všech rostlin, které na zahradě máme. Měli bychom, pamatovat, že ne všechny rostliny mají stejné nároky na živiny a podle toho se při hnojení řídit. Hnojení běžným hnojivy bychom měli ukončit s koncem vegetace jednotlivých rostlin zpravidla v měsíci srpnu.

V horkých suchých dnech nezapomínáme se závlahou ani na další okrasné rostliny, letničky, trvalky a také na skalky. Tu zaléváme spíše večer, kdy již nejsou kameny příliš rozpálené, aby nedošlo k zapaření a uhnívání kořenů. Skalničky přijímají velice dobře vodu listy, takže stačí spíše rosení.

Podzim

Na podzim se příroda ukládá pomalu k zimnímu spánku a s ní i naše zahrada. Je dobré jí v tom trošičku pomoci. Ostříháme odkvetlé trvalky a zlikvidujeme letničky, aby se na záhonech zbytečně netvořily plísně z odumřelých rostlin.

V srpnu můžeme okrasné keře a stromky přihnojit podzimním hnojivem pro vyzrávání dřevin. Pomůžeme tím rostlině lépe přečkat mrazivé zimní období.

Také trávník je potřeba na zimu připravit. Důkladně vyhrabeme všechno spadané listí a trávník můžeme ošetřit některým preventivním přípravkem proti plísním, abychom zamezili napadení trávníku plísněmi v případě zimy bohaté na srážky.

Nezapomeneme ani na skalku. Choulostivější druhy skalniček nadkryjeme tabulkou skla, popřípadě vyjmeme z půdy a umístíme v místnosti, kde se teplota neklesá pod bod mrazu.

Na podzim je ideální doba k vysazování nových dřevin, zakládání trávníků, výsadbě cibulovin kvetoucích na jaře, nebo k přesazování a množení, taktéž na jaře kvetoucích trvalek.

Pokud plánujeme v dalším roce zakládání zahrady nebo budování skalky, je vhodné si již na podzim připravit pozemek tím, že jej důkladně odplevelíme a zryjeme. (zakládání skalky se blíže věnujeme v našich předchozích článcích) 

Zima

Ani v zimě si po celoroční dřině na zahradě neužijeme moc odpočinku. Je nutné překontrolovat zahradní nářadí a provést údržbu a opravy na zahradní technice, aby nám v dalším roce zase dobře sloužila.  Pokud plánujeme na jaro budování okrasné zahrady, jezírka, či skalky, využijeme pochmurné zimní měsíce ke studiu a k získávání nových informací, abychom se vyhnuli základním chybám a zahrada nám pak nepřidávala díky naší nevědomosti v počátcích víc práce než potěšení.

lednu už každého správného zahradníka začínají svědit prsty. Už se nemůže dočkat, až zaseje první semínka letniček nebo zeleniny. Každá rostlina potřebuje ten správný čas k předpěstování a koncem ledna a počátkem února již můžeme začít vysévat první semínka.
Rok se nám tak uzavírá a kolotoč může začít znova od začátku.